Bentonit Kilinin Kullanım Şekilleri

Share Button

Bentonit kilinin direkt olarak kullanım şekilleri en genel haliyle aşağıdaki gibi özetlenebilir.

HARİCİ CİLT YÜZEYİNE YAPILAN UYGULAMA ŞEKİLLERİ
Deri, vücudumuzun en büyük organıdır ve bir anlamda vücut içinde gerçekleşen olayların bir yansıması olarak görülür. Kil, cilt üzerinde kullanıldığında biriken fazla  yağları ve yabancı maddeleri çeker ve atar. Bunun yanında, dolaşımı ve hücre yenilenmesinde uyarıcı etki yapar. Herhangi bir yöntemde yapacağımız bentonit kil uygulamasının vücudumuza kesinlikle bir faydası olacaktır.
bentonit-yuz-maskesiYÜZ MASKESİ OLARAK KULLANIMI
Bentonit Yüz Maskelerinin başlıca kullanım amaçları arasında, sivilce, egzama, sedef hastalığı, güneş lekeleri, siğil, mantar gibi  çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavileri bulunmaktadır. Aynı zamanda düzenli kullanım sonrasında Cildi arındırma, canlandırma, cilt altı kılcal damarlarını harekete geçirerek kan dolaşımını arttırma ve cildin yenilenmesine destek olduğu ve ciltte detoks etkisi yarattığı belirtilmektedir. Genel olarak tavsiye edilen kullanım sıklığı 2 yada 3 günde bir olmakta, yapılan maskenin ciltte tutma süresi olarak cildin yapısına gore 12 -15 dakika arasında bir süre önerilmektedir.   
el-ayak-kil-tedaviKİL LAPASI ŞEKLİNDE KULLANIMI
Uygulamanın yapılacağı yere 1 cm kalınlığında malzeme sürülür ve bölge, ıslak kalması için bandaj yada naylonla kapatılır. Bu tür uygulamalar özellikle lokal bölgelerde olan kronik ağrıların (fibromiyalji, romatizma vs.), eklem romatizması, cilt ve doku rahatsızlıkları ve selülit gibi bölgesel sorunların giderilmesinde önerilir.
Uygulamanın süresi 30 dakikadan 1 saate kadar tutulabilir. Hatta bazı uzmanlarca yatmadan önce uygulamanın yapılıp gece boyunca tutulması şeklinde uygulanması tavsiye edilir. Uygulama belirli aralıklarla örneğin her gün yada iki günde bir şeklinde tekrarlanabilir.
jel-bentonit-kiliSULANDIRILMIŞ YÜZEYSEL
KULLANIM
Bir miktar jelleşmiş bentonitin hafifçe sulandırarak uygulanması da yaygın uygulamalardan bir diğeridir. Özellikle de enfeksiyonlu bölgelere yada Pişik, İltihap gibi rahatsızlıkların olduğu bölgelere bu şekilde uygulamalar tavsiye edilmektedir.
kil-banyosu-kaplicaKİL BANYOSU OLARAK KULLANIMI
Son zamanlarda, vücudumuzda cilt üzerinden detoks etkisi yapmasından ötürü, kil banyoları  oldukça popüler ve yaygın hale gelmiştir. Çamur banyoları vücutta depolanan ağır metallerden dolayı oluşan ve biriken toksik maddeleri uzaklaştırır. Aynı zamanda, kas ağrılarını ve vücüt acılarını azaltır. Dolaşımı ve lenf hareketlerini uyararak, rahatlatıcı etki yapar. Bu şekilde geceleri rahat uyumanıza da yardımcı olur. Özellikle Otizmli çocukların kil banyosu sonrasında, sakinleştiği, göz temasını daha uzun kurdukları ve insanlarla iletişimlerinin geliştiği belirtilmiştir. Aynı zamanda romatizmal rahatsızlıkların, eklem ve doku ağrılarının giderilmesinde kaplıca etkisi sebebiyle bazı terapi merkezlerinde benzer uygulamalar sıklıkla yapılmaktadır.
sivi-bentonit-kiliSIVI DAHİLİ KULLANIM
Öğütülmeden çok ince filtrasyon yoluyla saflaştırılmış bir bentonit kili vücüdun dahili detoksu için tavsiye edilen son derece etkili bir uygulamadır. Bu uygulamada sıvı solüsyon yapıdaki homojen bentonit  vücut içine alındığı andan itibaren direkt etki göstermeye başlar. Mide rahatsızlıkların giderilmesi, Karaciğerin desteklenmesi, Kolon temizliği ve bunun yanında vücudun bakteri, virus, ağır metal ve toksinlerden arındırılmasında başlıca yöntemlerden biridir. Konu uzmanları dahili sıvı kullanım dozu olarak  her gün sabah ve akşam yatmadan önce yaklaşık 60 cc’lik dahili kullanım önermektedir.
dis-macunuMACUN KULLANIMI
Bu tür uygulamalar diş, diş eti ve ağız bakımı için görülen yoğun kıvamlı yada likit kıvamlı bentonitle yapılan uygulamalardır. Yapılan araştırmalar ve yazılan çeşitli makalelerde bentonitin, diş ve diş eti hastalıklarını tedavi etmede, ağzın virüs, bakteri ve ağır metallerden arındırılmasında, diş eti kanamalarının önlenmesinde, Dişin ihtiyaç duyduğu mineral desteği ve PH dengesini sağlamada ve sonuç olarak dişin doğal beyazlığa kavuşmasında etkili olduğu belirtilmektedir.
DİĞER KULLANIM ŞEKİLLERİ
sac-maskesi-cilt-bakim-bentonitSAÇ MASKESİ OLARAK KULLANIMI:
Bentonit cilt sorunlarının tedavi edilmesinde kullanılması yanında, saçların güçlenmesi ve deriye bağlı oluşan saç dökülmelerinin engellenmesi ve saçın toksinlerden arındırılması amacıyla da kullanılmaktadır. Bunun yanında bentonitin saçta kullanımı özellikle siyahi insanların saçın güçlenmesi ve istenilen şekle kavuşması için sıklıkla başvurdukları yöntemlerden biridir.
Saç maskesi uygulamalarının yanında şampuan ile birlikte kullanılması, saç ve derinin kimyasallardan korunmasını açısından tavsiye edilen uygulamalardan biridir.
toz-bentonit-kiliTOZ KULLANIMI:
Gerek Detoks gerekse Peloterapi uygulamaları açısından pek tavsiye edilmeyen uygulamalardır. Bununla birlikte tozun direk su ile temas ettirilerek ve karıştırılarak yapılan uygulamalar vardır. Bu tür uygulamaların tavsiye edilmemesinin başlıca sebebi kuru toz formunda bentonitin su içinde tam olarak solüsyon haline getirilmesinin pek kolay olmamasıdır. Bu tür uygulamalarda Bentonitin büyük bir kısmı su ile solüsyon haline gelmeden ve homojen yapıya bürünmeden, su dibinde çökelir yani bir anlamda su ile aktif hale gelmez. Dolayısıyla Bentonitin büyük bir miktarı faydanılamadan ziyan edilmiş olur.  Yine de bu uygulamalar şekli dahi jelleşmiş yada sıvı forma dönüştürülmüş bentonitin bulunmadığı durumlarda kullanılabilir.
Bu uygulamalara ek olarak, su ile temas ettirilmeden direkt olarak yapılan  toz uygulamaları da vardır. Bu tür kullanımlar, bir miktar toz bentonitin özellikle pudra şeklinde pişik, kızarıklık, tahriş olan cilt yüzeylerine hafif bir şekilde  uygulanması suretiyle yapılır.
tablet-bentonitTABLET
– KAPSÜL KULLANIMI: Ticari olarak da oldukça yaygın olan bu kullanım şeklinde, bentonit, kolon temizliği, mide  rahatsızlıklarının giderilmesi, detoks ve mineral süplemanı olarak kullanılmaktadır. Bu uygulamalar da, vücut içine alındığında direkt olarak çözünemeden ve etkileşime giremediğinden, sıvı dahili kullanım (bentonit solüsyonu)’ın gösterdiği direkt etkiyi (özellikle de detoks etkisi ve negatif iyon kabiliyetini) sağlayamamaktadır.

Bentonit Kilinin Kullanım Şekilleri

Bentonit Tedavisi Bentonit > bentonit > Bentonit Kilinin Kullanım Şekilleri

Lütfen Görüşlerinizi Yazarken Telefon Numarası Bırakırsanız Size Dönüş Yapabiliriz.

Her türlü soru, görüşleriniz ve daha fazla bilgi için
lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Yandex.Metrica