Bentoniti Diğer Killerden Ayıran özellikler

Share Button
Her kil aynı özelliklerde ve amacına uygun değildir.
Piyasada sağlık yada güzellik amacıyla kil bazlı toz yada sıvı formda sayısız ürünler satılmaktadır. Bu ürünlerin içinde ne tür bir kil barındırdığı ve nasıl bir formda bulunduğu dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.  Perry A. Yazdığı YAŞAYAN KİL – Doğanın Kendi Mucizevi Şifası Kalsiyum Bentonit Kili, kitabında Bentonit kilini tanımlarken aynı zamanda sağlık ve kozmetik sektöründe kullanılan diğer kil gruplarından da bahsetmiştir.
«Burada ifade edeceğim şeyleri sizlere mümkün olduğunca basitçe anlatmaya çalışacağım. Amacım bilimsel izahları en az seviyeye indirip, sizlere günlük kullandığımız bir dille ifade edip konuyu anlamanızı sağlamak. 
Volkanik patlamalar olduğunda, lavlar yanardağ konisinin etrafından aşağı doğru akar. Küllerin ise yukarı doğru yükselir. Bazen gökyüzüne yani yukarı doğru kilometrelerce ilerleyebilir. Bu küller belli bir zaman sonra gökyüzünden yeryüzüne iner ve yüzeye yerleşir. Bu durum, bazen çok patlamanın gerçekleştiği yakın bir yere, bazen ise yüz kilometrelerce uzağına gerçekleşebilir. Çok olağanüstu durumlarda ise  yeryüzünü terkedebilir.  
Volkanik Küllerden oluşan bu kil türleri genel olarak yedi değişik grubu ayrılabilir. Ve bu her yedi grup kendi içinde her biri eşsiz ve değişik amaçlarla kullanılan binlerce değişik şekilde mineral oluşumunda bulunur.»
Bunlardan bazıları,
kaolin-killerKaolin killer, en bilindik kullanımı ve özelliği ishale karşı etkinliğidir. Her ne kadar çoğu kil çeşitleri gibi zehirli toksinleri ve bakterileri emme kabiliyeti belli bir seviyeye kadar olsa da, asıl işlevi hacim arttırıcı özelliğidir. Son zamanlarda bazı sağlık ve doğal ürün firmaları Kaolin`i mineral süplemanı olarak satmaktadır. Ancak size kişisel tavsiyem olarak doğal kaolini ishal tedavisi dışında başka bir amaçla sağlık için kullanmamanızdır.
illit-killeriİllit killeri, çeşitli ticari uygulamalarda yaygın kullanımı ile bilinir. Genel olarak kirli ve yeşil bir mineral görünümü olan illit killeri denize yakın bölgelerde bulunur. Kozmetik firmaları bu endüstriyel kili çamuru yoğun miktarda cansız mikrobik ve deniz yaşamı tortuları ihtiva etmesi sebebiyle yaygın olarak formülasyonlarında kullanmaktadırlar. İllit genel olarak şişme özelliği olmayan bir kil türüdür. Yeryüzünde saf illiti bulmak çok zordur. İllit metal ve mineral elementlerine ayrışarak vücut tarafından emilir. Özellikle dahili ağız yoluyla için kesinlikle önerilmeyen bir kil türüdür.
klorit-killeriKlorit killeri özellikle aşındırıcı ve temizlik özellikleriyle bilinir. Temizleme ve Fırçalama tozları bu kilden yapılan yaygın ürünlerdir. Bu yakıcı ve aşındırıcı etkileri olan killer vücutta asla kullanılmamalıdır.
vermikulit-killeriVermikülit killeri genel olarak porselen, çanak çömlek yapımında yada metal üzerinde porselen rütuşlarında kullanılır. Özellikle beyaz vermikülit kili vücut için kullanılmamalıdır. Vermiküliti dahili kullanım amaçlı satan bir firma dahi vardır. Ancak bu kilin herhangi bir emiciliği yada şişme özelliği mevcut değildir. Bundan daha önemlisi bu kil, hem artı hem de eksi iyonlarla yüklüdür. Bu nedenle vücut kullanımı için tavsiye edilmez.
                                                       tabakalanmis-killer

Karma grup killeri birkaç farklı iç tabaka formasyonundan küllerin püskürtülmesiyle oluşur. Bu tip killer yeryüzünde oldukça nadir bulunmaktadır.

Tabakalanmış killer de bir çeşit karma grup killerine örnek verilebilir. Bu tip killer özellikle inşaat sektöründe ateş tuğla yapımında sıkça kullanılır. Kesinlikle vücutta kullanım için uygun değildir.
BENTONİT KİLİ 
Öte yandan günümüzde sağlık sektöründe kullanılan killerin % 99’u Smektit Grubu killerdir. Bentonit Kilİ, Smektit ailesinin bir ferdidir. Bu kili diğer killerden ayıran en önemli özellikleri şişme kabiliyetine sahip olması yanında pozitif iyonlarını hem üzerine çekmesi hem de içine emmesidir.
bentonitBentonit kili, özellikle sağlık ve besinsel kullanımı ve endüstriyel uygulamaları  için sıklıkla tercih edilen kil gruplarıdır. Smektit killeri çok karmaşık yapıda bulunur. Özellikle yukarıda belirtilen diğer kil gruplarına kıyasla son derece yüksek iyon değiştirme kapasitesine sahip  killerdir. Yine diğer grup killeriyle kıyaslandığında, zehirli toksinleri çekme ve emme kapasitesi açısından eşsizdirler.
Bentonit kilinin iyon yükü saf şekilde iken negatiftir. yukarıda izah ettiğimiz şekilde pozitif yükler bentonit kili tarafından emilir yada çekilir. vücudumuza hücum eden her türlü bakteri, virüs, mantar, hastalıklar, zehirli atık yada kimyasallar pozitif yüklü iyonlardır. işte bentonit kilinin güzel tarafı adeta kör olmasıdır. karşısına çıkan molekülün bakteri, virüs yada herhangi başka bir molekül olduğuna bakmaz. yaptığı tek şey pozitif yükü emmek yada çekmektir.
jel-bentonitAynı zamanda, Smektit kil grubu içinde herbirinin içinde barındırdığı mineral sayısı 8 ile 145 arasında değişen yüzlerde değişik kil türü vardır. Daha once de belirtildiği gibi, en yaygın alt grup olarak MONTMORILLONİT karşımıza çıkar. Montmorillonit alt grubu içinde de çeşitli Bentonit türleri mevcuttur. Bunlardan biri olan BENTONIT KİLİ  DAHA ÖNCE DE BELİRTİLDİĞİ GİBİ İYİLEŞTIRME ÖZELLİĞİ AÇISINDAN EN GENİŞ SPEKTRUMA SAHIP KİL TÜRÜDÜR.

Bentoniti Diğer Killerden Ayıran özellikler

Bentonit Tedavisi Bentonit > bentonit > Bentoniti Diğer Killerden Ayıran özellikler

Lütfen Görüşlerinizi Yazarken Telefon Numarası Bırakırsanız Size Dönüş Yapabiliriz.

Her türlü soru, görüşleriniz ve daha fazla bilgi için
lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Yandex.Metrica