Bentonitin, Gümüş-Bakır-Çinko İle Kullanımı ve Taşıyıcı Olarak Anti-Bakteriyel ve Mantar Önleyici Etkinliği

Share Button

İngilizce özeti verilen diğer bir çalışmada , Bentonit-Gümüş (Ag-MMT), Bentonit-Bakır (Cu-MMT) ve Bentonit-Çinko (Zn-MMT) birleşimlerinin antibakteriyel ve mantar önleyici etkinlikleri incelenmiştir.

Çalışma sonucunda E.Coli bakterisinde Antibakteriyel etkisi sırasıyla : Ag-MMT > Cu-MMT ≈ Zn-MMT, P.Cinnabarinus mantarının gelişiminin önlenmesinde sırasıyla Zn-MMT ≥ Cu-MMT > Ag-MMT, Pleurotus ostreatus (kavak mantarı) içinse sırasıyla Cu-MMT > Zn-MMT > Ag-MMT şeklinde olduğu gözlemlenmiştir. Montmorillonitin antibakteriyel ve mantar önleyici etkileri, bakteri ve mantarla etkileşimlerinde metal iyonlarının serbest hale gelebilme kabiliyeti olarak açıklanmıştır. Bu gözlem ışığında, Montmorillonitin antibakteriyel ve mantar önleyici özellikler gösterebilen metal iyonları için uygun bir taşıyıcı olduğu belirtilmiştir.

Antibacterial And Antifungal Activities Of Silver, Copper And Zinc Montmorillonites
Kateřina Malachováa, Petr Prausb, Zuzana Rybkováa, Ondřej Kozákb
Department of Biology and Ecology, University of Ostrava, Chittussiho 10, 700 10 Ostrava, Czech Republic
Department of Analytical Chemistry and Material Testing, VŠB-Technical University of Ostrava, 17. listopadu 15, 708 33 Ostrava, Czech Republic
antibakteriyal-mantarApplied Clay Science Volume 53, Issue 4, October 2011, Pages 642–645
Abstract: The antibacterial and antifungal activity of montmorillonite, Ag-MMT, Cu-MMT and Zn-MMT were investigated. The antibacterial effects on Escherichia coli decreased in the order: Ag-MMT > Cu-MMT ≈ Zn-MMT. Free metal ions were active in a similar manner. The growth inhibition of Pycnoporus cinnabarinus decreased as Zn-MMT ≥ Cu-MMT > Ag-MMT and of Pleurotus ostreatus as Cu-MMT > Zn-MMT > Ag-MMT. Free metal ions inhibited the growth of the fungi in the same order. The antibacterial and antifungal effects of the MMTs were explained by interactions of released metal ions with the bacteria and fungi. Montmorillonite could serve as a suitable carrier of metal ions with antibacterial and antifungal properties.

Bentonitin, Gümüş-Bakır-Çinko İle Kullanımı ve Taşıyıcı Olarak Anti-Bakteriyel ve Mantar Önleyici Etkinliği

Bentonit Tedavisi Bentonit > bentonit > Bentonitin, Gümüş-Bakır-Çinko İle Kullanımı ve Taşıyıcı Olarak Anti-Bakteriyel ve Mantar Önleyici Etkinliği

Lütfen Görüşlerinizi Yazarken Telefon Numarası Bırakırsanız Size Dönüş Yapabiliriz.

Her türlü soru, görüşleriniz ve daha fazla bilgi için
lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Yandex.Metrica