Bentonitin, Kırmızı Akrep Zehrine Karşı Kullanımı

Share Button

Yapılan bir çalışmada, kırmızı akrep (Buthus tamalus) zehrine karşı etki gösterebilecek bir panzehir üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu akrebin zehrinin, Konkan bölgesinde çocuklar, yetişkinler ve özellikle de hamile kadınların ölümüne yol açtığı ve bu zehre karşı geliştirilmiş özel bir antiserumun halen mevcut olmadığı belirtilmiştir. Bunun nedeni ise Kızıl Akrep zehrinin moleküler ağırlığı az olan birçok protein karışımından ve nerotoksinlerden oluşması olarak açıklanmıştır. Bu araştırmada,

Katkı maddesi ve Bağışıklığa etki periyodunun uzatılması için Bentonit kullanılan bir antiserum hazırlanmış ve bu antiserumun olası ölüm faktörlerini önleyebileceği belirtilmiştir. Fare, domuz, köpek gibi hayvanlar üzerinde yapılan testler ve elde edilen bulgularla birlikte bu antiserumun akrep zehirine karşı son derece etkili olduğu bulunmuştur.

Çalışmanın İngilizce özetine aşağıda yer verilmiştir.

Preparation Of A Potent Anti-scorpion-venom-serum Against The Venom Of Red Scorpion Kankonkar RC, Kulkurni DG, Hulikavi CB. Anti Scorpion-Venom-Serum Project, Haffkine Biopharmaceutical Corporation Limited, Mumbai.

PMID: 10703580 [PUBMED – indexed for MEDLINE]

 J Postgrad Med. 1998 Oct-Dec;44(4):85-92 A number of children and adults, especially pregnant women succumb to the sting by red Scorpion (Buthus tamalus) in Konkan region–particularly on the coastal line. No specific antiserum or any other antidote is available to treat a victim of scorpion bite and hence the need to prepare a potent antiserum. Red Scorpion (B. tamalus) venom is a mixture of a number of protein moieties and neurotoxins of low molecular weight. Therefore, the venom is poor in antigenic composition and it is difficult to get antibodies specific to neutralise lethal factor/factors. Using Bentonite as an adjuvant and extending the period of immunization a potent antiserum has been prepared capable of neutralising the lethal factor/factors. In vivo testing carried out in albino mice, guinea pigs, dogs and langurs confirms this finding and shows that the antiserum is quite effective in neutralising the scorpion venom to save the life of envenomated animals.

Bentonitin, Kırmızı Akrep Zehrine Karşı Kullanımı

Bentonit Tedavisi Bentonit > bentonit > Bentonitin, Kırmızı Akrep Zehrine Karşı Kullanımı

Lütfen Görüşlerinizi Yazarken Telefon Numarası Bırakırsanız Size Dönüş Yapabiliriz.

Her türlü soru, görüşleriniz ve daha fazla bilgi için
lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Yandex.Metrica