Bentonitin, Lityum’u Bağlama Özelliği

Share Button

Lityum Zehirlenmesi, lityumun vücudun tolere edebileceği miktardan fazla alındığında karşılaşılabilen bir durumdur. Başlıca olumsuzluklar arasında titreme, kas seğirmesi, kasılmalar ve böbrek yetmezliği vardır. Zehirlenmeye bağlı olarak insan vücudunda kalıcı nörotoksisite etkisi oluşturabilmektedir. Destekleyici bakım ve şiddetli durumlarda acil diyaliz desteği veya kombinasyonu gibi Yöntemlerle kontrol altına alınmaktadır. Aktive karbon bağırsakta zehir temizliği olarak kullanılmakta, ancak bu zehirlenmelere karşı etkisiz kalmaktadır. Öte yandan Sodyum Polisitren Sulfonit (SPS) ‘in etkili olduğu tespit edilmiştir. Ancak, hyperkalemia (Kandaki Aşırı Potasyum artışı) sorunu olan ve SPS’nin kullanılması durumunda, bağırsak nekroz (hücre ölümü ve kangren riski) ve perforasyon durumlarının görüldüğü belirtilmektedir. İyi bir absorban olarak bilinen ve Böcek Öldürücü ( Paraquat ) Zehirlenmelerinin kontrol edilmesinde kullanılan Bentonitin, Lityum zehirlenmelere karşı etkisi üzerine laboratuvar ortamında yapılan bir çalışmada araştırılmıştır. Çalışmada damıtılmış iyonsuz su ortamında (Ph7) ve mide öz sıvısı similasyonunda (Ph 1.2) belli miktarlarda bentonit eklenmiştir. Kontrol grubuna bentonit eklenmemiştir. Karışımlar 5 dakika kadar karıştırılmış sonrasında analiz için özel olarak filtrelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre,

Bentonitin, lityum konsantrasyonunu nötr su ortamında % 20.25, mide öz sıvısı simülasyonunda ise % 48.09’e kadar düşürdüğü tespit edilmiştir. Tespit edilen sonuçlar için bentonit: lityum oranı 30:1 olarak kullanılmıştır. Bu tespitler neticesinde, Bentonitin lityum için etkili bir emici olduğu, özellikle de sonuçların mide öz sıvısı simülasyonunda arttığı vurgulanmış, canlı ortamında Kliniksel çalışmaların korelasyon için devam edilmesi planlandığı belirtilmiştir.

Çalışmanın İngilizce özeti aşağıda verilmiştir.

In Vitro Adsorption Of Lithium By Bentonite.
Ponampalam R, Otten EJ.
Department of Emergency Medicine, Singapore General Hospital, Singapore., Singapore 

PMID: 11993895 [PUBMED – indexed for MEDLINE] Med J. 2002 Feb;43(2):086-9.

Background: Lithium poisoning is currently managed using a combination of supportive care and urgent haemodialysis in severe cases. Activated charcoal as a gut decontaminant has been found to be ineffective. The use of Sodium Polystyrene Sulphonate (SPS) as an adsorbent has been found to be effective in some studies. However, there have been case reports of gut necrosis and perforation occurring when SPS was used for the treatment of hyperkalaemia in post operative patients or patients with renal failure. Bentonite is a known adsorbent that has been used in the management of paraquat poisonings. The purpose of this study was to determine the ability of bentonite to adsorb lithium. Method: 4.5 g of lithium carbonate was dissolved in 1.5 L of deionised water to form the stock solution. 50 mL aliquots of this stock solution were added to 50 mL of either distilled deionised water (pH 7) or simulated gastric fluid (pH 1.2). Bentonite of either 0.75, 1.5 or 4.5 g was then added to simulate 5:1, 10:1 and 30:1 ratio of adsorbent-to-drug. Controls were made with no bentonite added. The resulting mixture was placed on a shaker for five minutes before being filtered. The filtrate was diluted and batch analysed for lithium using atomic absorption spectrophotometry. Results: Bentonite decreased the concentration of lithium recovered from the filtrate by 20.55% in deionised water compared to 48.09% in simulated gastric fluid at a bentonite:lithium ratio of 30:1 (p value 0.005).Conclusıon: This study shows that bentonite is an effective adsorbent for lithium. The effect is enhanced in simulated gastric fluid. In vivo studies are being planned for clinical correlation.

Bentonitin, Lityum’u Bağlama Özelliği

Bentonit Tedavisi Bentonit > bentonit > Bentonitin, Lityum’u Bağlama Özelliği

Lütfen Görüşlerinizi Yazarken Telefon Numarası Bırakırsanız Size Dönüş Yapabiliriz.

Her türlü soru, görüşleriniz ve daha fazla bilgi için
lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Yandex.Metrica