Güçlü bir Antioksidan olan Glutatyonun Oral Alımlarda Etkisinin Arttırılması için Montmorillonitin Kullanılması

Share Button

glutadyon-antidoksanÇok güçlü bir antioksidan olan Glutatyon (GSH) detoksifikasyonunda, bağışıklık sisteminin tepkilerinde ve reaktif oksijen türlerine karşı korumada çok önemli rol oynamaktadır. Ancak GSH Oral yol ile alındığında, kimyasal yol ile çok kolayca serbest aminoasitlere ve enzimatik hidrolizlere bozunan ve bunun sonucunda hedef dokudaki etkisi çok düşük olabilen bir madde olduğu belirtilmektedir.

Bu konu ile ilgili yapılan 2012 tarihli bir çalışmada, GSH ile Montmorillonitin birlikte kullanılarak karma yapının oluşturulması ve bu şekilde GSH’nin oral yolla alındığında etkisinin arttırılması amaçlanmıştır. Çalışmada;

GSH’nin Montmorillonit tabakalarında başarılı bir şekilde eklendiği ve oluşturulan karma yapının fareler üzerinde yapılan deneylerde oral yol ile alındığında çok ciddi bir antioksidant etki gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanında GSH-Montmorillonit karma yapısının hedef dokuya (karaciğer) salımının dikkat çekici bir şekilde artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda, GSH-MOntmorillonit karma yapısının GSH’nin oral alımlarda etkisinin arttırılmasında çok büyük bir potansiyeli olduğu ve ilaç uygulamalarında yeni bir kavram oluşturacağı belirtilmiştir.

Montmorillonite İntercalated With Glutathione For Antioxidant Delivery: Synthesis, Characterization, And Bioavailability Evaluation.
Baek M, Choy JH, Choi SJ.
Department of Food Science and Technology, Seoul Women's University, Seoul 139-774, Republic of Korea.
PMID: 22266539 [PUBMED – indexed for MEDLINE] Int J Pharm. 2012 Apr 4;425(1-2):29-34
Abstract: A most powerful antioxidant, glutathione (GSH), plays an important role in detoxification, immune response, and protection against reactive oxygen species. However, orally ingested GSH can be easily degradable to free amino acids by chemical and enzymatic hydrolysis, resulting in low bioavailability. The aim of this study was, therefore, to enhance GSH bioavailability by developing GSH-montmorillonite (MMT) hybrid system. It was also coated with polyvinylacetal diethylaminoacetate (AEA) for better stability. Both GSH-MMT and AEA-GSH-MMT hybrids were characterized by powder X-ray diffraction (PXRD), Fourier transformed infrared (FT-IR), and thermogravimetric analysis (TGA), indicating that GSH was successfully intercalated into the interlayer spaces of MMT. In vivo antioxidant activity assay revealed that AEA-GSH-MMT hybrid significantly increased antioxidant activity in the plasma after oral administration in mice. Pharmacokinetic study also indicated that AEA-GSH-MMT hybrid considerably increased the plasma concentration of GSH at 1h post-oral administration. Moreover, both the hybrid systems remarkably enhanced GSH delivery to the main target tissue, liver. All the results suggest that GSH-MMT hybrid systems have great potential to enhance bioavailability of oral GSH, providing new insight into their pharmaceutical application.

Güçlü bir Antioksidan olan Glutatyonun Oral Alımlarda Etkisinin Arttırılması için Montmorillonitin Kullanılması

Bentonit Tedavisi Bentonit > bentonit > Güçlü bir Antioksidan olan Glutatyonun Oral Alımlarda Etkisinin Arttırılması için Montmorillonitin Kullanılması

Lütfen Görüşlerinizi Yazarken Telefon Numarası Bırakırsanız Size Dönüş Yapabiliriz.

Her türlü soru, görüşleriniz ve daha fazla bilgi için
lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Yandex.Metrica