Koyunlarda Bentonitin Yün Artışı Sağlaması

Share Button

Profesor-Ron-LengAvustralya ‘nın Yeni İngiltere Üniversitesi’nde görev alan araştırmacılar, ilginç bir durum gözlemlediklerini ifade etmişlerdir. Avustralya koyununda yaygın olarak görülen mide rahatsızlıklarından birini tedavi edebilecek bir yöntem arayışında olan araştırmacılar, tabiatta doğal olarak varolan bentonit kilinin koyunların içtiği sular bir miktar karıştırılması ile birlikte, hayvanların besinleri özümsemesinde gelişme ve yün miktarında bir artış gözlemlediklerini belirtmişlerdir. Araştırmacılardan biri olan, Profesör Ron Leng, içme suyuna günlük olaran karıştırılan yaklaşık 30 gram bentonit dozunun, koyunların gelişiminde günlük yaklaşık 3 gr’lık bir artışla sonuçlandığını belirtmiştir. Bu uygulamanın ülkede yün artışına katkıda bulunabileceği belirtilmiştir.

Metnin orjinali aşağıda verilmiştir

avustralya-koyunuResearchers at the University of New England in Australia claim to have made a surprising discovery. While searching for means to combat a serious stomach disorder common to Australian sheep, they found that "small quantities of a naturally occurring clay, called bentonite, mixed into a sheep's drinking water" not only improved the animal's digestion but increased wool growth, reports The Australian. One of the researchers, Professor Ron Leng, said that a daily dose of a half ounce of bentonite mixed into their drinking water had resulted in increase of up to about one tenth of an ounce a day in a sheep's growth. It is hoped that use of this mixture on sheep nationwide will bring increases in wool production worth millions of dollars.

Ron Leng tarafından yapılan ve Australian Journal of Agricultural Research 40(4) 889 – 896’da 1989 yılında yayınlanan bu bilimsel çalışma Wool growth and sulfur amino acid entry rate in sheep fed roughage based diets supplemented with bentonite and sulfur amino acids olarak geçmektedir

Koyunlarda Bentonitin Yün Artışı Sağlaması

Bentonit Tedavisi Bentonit > bentonit > Koyunlarda Bentonitin Yün Artışı Sağlaması

Lütfen Görüşlerinizi Yazarken Telefon Numarası Bırakırsanız Size Dönüş Yapabiliriz.

Her türlü soru, görüşleriniz ve daha fazla bilgi için
lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Yandex.Metrica