Montmorillonit İle Radyoaktif Kaynaklı Ağız Mukoza Yara Tedavisi ve Önlenmesi

Share Button

Nasopharyngeal Carcinoma : Gırtlağın üst kısmında görülen bir kanser türüdür. Uzak Doğu insanlarında çok yaygın olarak görüldüğünden dolayı Güney Çinli Kanseri olarak ta adlandırılmaktadır. Bu kanserin dünyada görülme olasılığı 100 bin de 1 iken, Güney Çinde 100 bin de 25’tir. Yani 25 kat fazladır. Çinde görülen kanserlerin % 18 ‘i bu kanserdir. İleri safhalarda Kemoterapi ve Radyoterapi tedavileri uygulanır. Radyoterapi sebebiyle Ağız mukozasında yaralara sebebiyet vermektedir. Aşağıda İngilizcesi verilen çalışmada, bu kansere yakalanmış ve Radyoterapi tedavisi görmekte olan 60 kişi, iki ayrı gruba toplanmıştır. 1. gruba Montmorillonit ile birlikte alternatifli olarak ağız gargarası uygulanmış, 2. gruba ise sadece gargarası uygulanmıştır. Her iki grupta da kişilerin hepsinde radyoterapiye bağlı olarak ağız mukoza yaraları bulunmakta idi. Belirli süre yapılan uygulamalar sonrasında elde edilen sonuçlara göre,

1. grupda ağız mukoza yaralarının vaka oranı % 10, 2. grupta ise vaka oranı % 33 olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, montmorillonitin uygulandığı, 1. grupta ağız mukoza yaralarının oluşumunda diğer gruba kıyasla gecikmeler görülmüştür. Çalışma sonunda, Montmorillonitin ağız gargarasıyla kullanımının ağız mukoza yaralarının önlenmesinde güvenli ve etkili bir yol olduğu belirtilmiştir.

Clinical prevention and control of radioactive oral mucosa injury by Montmorillonite powder and self gargle mouthwash
Yang Chun-hui,Chen Yong,Fang Ping,et al.Department of Radiation, Oncology, Huangshan People's Hospital,Huangshan,Anhui 245000,China.
Journal of Clinical and Experimental Medicine 2009-02

Objective:
To observe the clinical prevention and control of radioactive oral mucosa injury by Montmorillonite powder and self gargle mouthwash.
Methods: 60 patients with nasopharyngeal carcinoma were randomly divided into experimental group and control group, the patients in experimental group were alternatively applied with Montmorillonite powder and liquid of gargle with mouthwash, and patients in control group were only applied with self gargle for mouthwash. The status of oral mucosa injury was observed in patients of these two groups.
Results: The rate of oral mucosa injury was 100% in patients of two groups. The incidence rate of 3 and 4-grade mucosa injury was 10% in patients of experimental group while it was 33.3% in patients of control group. The time for occurrence of oral mucosa injury was delayed in patients of experimental group in comparison with those of control group.

Conclusion: Montmorillonite powder and gargle with mouthwash are effective and safe in prevention of mucosa injury and it is worthy to be recommended.

Montmorillonit İle Radyoaktif Kaynaklı Ağız Mukoza Yara Tedavisi ve Önlenmesi

Bentonit Tedavisi Bentonit > bentonit > Montmorillonit İle Radyoaktif Kaynaklı Ağız Mukoza Yara Tedavisi ve Önlenmesi

Lütfen Görüşlerinizi Yazarken Telefon Numarası Bırakırsanız Size Dönüş Yapabiliriz.

Her türlü soru, görüşleriniz ve daha fazla bilgi için
lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Yandex.Metrica