Montmorillonitin İçme Sularında Karaciğer Hücrelerini Yok eden Toksinleri Emebilme Özelliği

Share Button

Karaciğer Hücrelerini yok eden ve global sağlık açısından önemli bir artan bir tehlike olarak görülen The microcystin cyanobacterial hepatotoksinler üzerine bir çalışma yapılmıştır. Çalışmada, bu toksinlerin özellikle dünya çapında içme suyu depolarında mevcut olduğu ve insan sağlığında yaratacağı etkileri konusunda endişeler bulunduğu kaydedilmiştir. Buna bağlı olarak bu durumu düzeltmek için su artıma metotları konusunda araştırmalar başlatılmıştır. Bu çalışmada ise;

Bu toksinlerin, yoğun kontsantrasyonlu ince taneli partikül yapılı kaolin ve montmorillonit kil mineralleri ile arıtılması incelenmiş, ve inceleme sonucunda bu toksinlerin % 81’in üstünde bu kil mineralleri tarafından emilebildiği görülmüştür. Çalışmada, yukarıda belirtilen formdaki kaolin – montmorillonit kil minerallerinin içme sularındaki karaciğer hücrelerini yok eden bu toksinleri temizlemede etkili bir metot olabileceği belirtilmiştir.

Çalışmanın İngilizce özetine aşağıda yer verilmiştir

The Adsorption Of Microcystin-lr By Natural Clay Particles Morri RJ, Williams DE, Luu HA, Holmes CF, Andersen RJ, Calvert SE. Department of Chemistry, University of British Columbia, Vancouver, Canada.

PMID: 10665811 [PUBMED- indexed for MEDLINE]

Toxicon. 2000 Feb;38(2):303-8. The microcystin cyanobacterial hepatotoxins represent an increasingly severe global health hazard. Since microcystins are found world wide in drinking water reservoirs concern about the impact on human health has prompted investigations into remedial water treatment methods. This preliminary study investigates the scavenging from water of microcystin-LR by fine-grained particles known to have a high concentration of the clay minerals kaolinite and montmorillonite. The results show that more than 81% of microcystin-LR can be removed from water by clay material. Thus, microcystin-LR is indeed scavenged from water bodies by fine-grained particles and that this property may offer an effective method of stripping these toxins from drinking water supplies.

Montmorillonitin İçme Sularında Karaciğer Hücrelerini Yok eden Toksinleri Emebilme Özelliği

Bentonit Tedavisi Bentonit > bentonit > Montmorillonitin İçme Sularında Karaciğer Hücrelerini Yok eden Toksinleri Emebilme Özelliği

Lütfen Görüşlerinizi Yazarken Telefon Numarası Bırakırsanız Size Dönüş Yapabiliriz.

Her türlü soru, görüşleriniz ve daha fazla bilgi için
lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Yandex.Metrica