Montmorillonit’in RNA’nın Ayrılmaz Parçası Olan Adeninde Koruyucu Etkisi

Share Button

adenin-yapisiAdenin, insan DNA, RNA ve ATP ayrılmaz bir parçası olduğunu ve dolayısıyla insan vücudunda bulunan en önemli organik moleküllerden biri olarak belirtilmektedir. Aşağıda İngilizcesi verilen bilimsel çalışmada, Bentonit kili, adenine karşı, yüksek enerji gama ışımalarının azaltılmasındaki etkisinin belirlenmesi için test edilmiştir. Adenin. 2002 yılında Hücresel ve Moleküler Biyoloji yayınlanan bu çalışmada,

Montmorillonit içeren ışınlanmış Adeninin diğer ışınlanmış ama kil içermeyen diğer gruba göre sistemi daha çabuk bir şekilde onardığı tespit edilmiştir. Sonuçlar Bentonit kilinin Adenin radyasyonuna karşı yüzey koruyucu olarak hareket ettiğini göstermiştir.

Behavior Of Adenine In Na-montmorillonite Exposed To Gamma Radiation: Implications To Chemical Evolution Studies.
Guzmán A, Negrón-Mendoza A, Ramos-Bernal S.
Instituto de Ciencias Nucleares, UNAM, Mexico DF, Mexico.

PMID: 12146708 [PUBMED – indexed for MEDLINE] Cell Mol Biol (Noisy-le-grand). 2002 Jul;48(5):525-8
Abstract:Adenine is an important compound in biological systems, such as genetic and energy utilization processes. Adenine is readily formed in prebiotic conditions. Its synthesis and stability in environmental conditions are of paramount importance in chemical evolution processes. Clay minerals might have played an important role in the early Earth. Clays are known to have a high affinity for organic compounds, and they may provide protection to adsorbed molecules against high-energy radiation. The purpose of this work is to testthese assumptions. We study the stability of adenine under irradiation, in aqueous solution and also adsorbed in a clay mineral. The recovery of adenine after a gamma irradiation was higher in the system containing clay in relation to a system without clay. Results show that adenine is readily adsorbed in the clay, and that the clay act as surface protector toward the degradation of adenine by the radiation.

Montmorillonit’in RNA’nın Ayrılmaz Parçası Olan Adeninde Koruyucu Etkisi

Bentonit Tedavisi Bentonit > bentonit > Montmorillonit’in RNA’nın Ayrılmaz Parçası Olan Adeninde Koruyucu Etkisi

Lütfen Görüşlerinizi Yazarken Telefon Numarası Bırakırsanız Size Dönüş Yapabiliriz.

Her türlü soru, görüşleriniz ve daha fazla bilgi için
lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Yandex.Metrica