Papağanların Aldıkları Besinden Dolayı Oluşan Toksinleri Atabilmeleri İçin İçgüdüsel Olarak Kil Yemeleri

Share Button

Daha önce National Geographic Belgeseline de konu olan Amazon Papağanlarının İçgüdüsel olarak kil yeme alışkanları aşağıda ilgili metin özeti verilen bilimsel çalışmada şöyle açıklanmıştır.

Ele geçirilen Amazon Papağanlarında, alkaloid quinidine maddesinin vücut içindeki etkisinin, oral yolla kil aldıklarında yaklaşık % 60 oranında düştüğü gözlemlenmiştir. Bu durum kil yemenin toksik bileşimlerin tutulmasında biyolojik açıdan önemli bir işlevi olduğunu göstermektedir. Papağanın alt bağırsak kanalında 12 saatin üzerinde kalan yüksek tutma kabiliyeti olan biyolojik ve kimyasal travmalara karşı olası koruyucu rolü olduğunu açıklamaktadır. Gerek Papağanlarda gerekse otobur hayvanlarda detoksifikasyon ve hücrelerin korunması kil yeme alışkanlığının çok muhtemel bir işlevidir.

«…In captive Amazona parrots, orally administered clay reduced the bioavailability of the alkaloid quinidine by roughly 60%, demonstrating that in vivo adsorption of potentially toxic compounds may be a biologically important function of geophagy. Labeled clay remained in the lower gastrointestinal tract of captive parrots for >12 hr, which along with high adsorptive capacities, further suggests a potential role in protecting the gastrointestinal lining from various biological and chemical insults. Detoxification and cytoprotection are the most likely functions of geophagy for parrots and herbivores with similar ecologies….» 

Journal of Chemical Ecology April 1999, Volume 25, Issue 4, pp 897-922
Biochemical Functions of Geophagy in Parrots: Detoxification of Dietary Toxins and Cytoprotective Effects
James D. Gilardi, Sean S. Duffey, Charles A. Munn, Lisa A. Tell
 

Papağanların Aldıkları Besinden Dolayı Oluşan Toksinleri Atabilmeleri İçin İçgüdüsel Olarak Kil Yemeleri

Bentonit Tedavisi Bentonit > bentonit > Papağanların Aldıkları Besinden Dolayı Oluşan Toksinleri Atabilmeleri İçin İçgüdüsel Olarak Kil Yemeleri

Lütfen Görüşlerinizi Yazarken Telefon Numarası Bırakırsanız Size Dönüş Yapabiliriz.

Her türlü soru, görüşleriniz ve daha fazla bilgi için
lütfen aşağıdaki formu doldurunuz.

Yandex.Metrica